Breakfast for a Month

I'm all about trying to save time as well as money. Mornings are a little hectic around here trying to get 4 kids ready to go to 3 different schools. One thing that I've started doing this year is not only meal planning, but meal prepping. I've created a set menu and the kids eat the same thing on the same days of the week.

We have:This probably takes aless than2 hours (including clean-up). I start with the muffinsle they're baking

  • Muffin Mond, I make the pancakes on the griddle and the waffle in the waffle iron. The waffles take the longest so while I'm getting through the batch, I usually can finish the pancakes and move on to the french toast.ays
  • Pancake Tuesdays
  • Waffle Wednesdays
  • Oatmeal Thursdays
  • French Toast Fridays
  • Cereal Saturdays
  • Bacon & Egg Sundays

One day a month, I'll make a big batch of everything that can be premade, and then I put it in the freezer so it's easy to just heat and eat on the scheduled days.

rsz_img_4192

You can make this super easy and buy most things premade already, or if you want, you can make things from scratch (depending how much time you have and how healthy you're trying to be). This time around, I'm doing a mix of both.

I'm going to use store bought muffin and pancake mix but make my own waffles using the recipe here. (If you don't have a waffle maker, you could just buy frozen waffles). I'm going to use store bought instant oatmeal packets (until I run out, then I'm going to make my own) and make my own french toast. Cereal is going to be store bought and the bacon and eggs I always do fresh on Sunday mornings.

rsz_img_4179

I can usually get by for 4 weeks with 1 package of muffin mix, 1 box of pancake mix, a quadruple batch of my waffle batter (or 4 boxes of frozen waffles), 2 boxes of instant oatmeal, 2 loaves of bread, 2 large cartons of eggs, 1 large box of cereal, and 4 packs of bacon.

If I buy store brand and shop sales, all of this will cost me between $40-$50.
For 4 kids. For 4 weeks. That's an average of under $3.15 per kid, per WEEK for breakfast. That's less than $0.50 a breakfast.

rsz_img_4198

This all takes less than 2 hours (including clean-up). I start with the muffins and while they're baking in the oven, I make the pancakes on the griddle and the waffles in the waffle iron beside it. The waffles take the longest so while I'm getting through the batch, I usually can finish the pancakes and move on to the french toast. (If you buy frozen waffles, the time to prep is reduced significantly). Absolutely worth the time it takes to feed the kids well (and inexpensively) for a month.

Note: I also have fresh fruit, hard-boiled eggs and/or yogurt available to go along with their breakfast if they want, but I add that cost into my weekly grocery budget.

Adriana
xo


comments powered by Disqus